Skip to content ↓

Extra-Curricular

St Angela's has a wide and varied extra-curricular programme that runs throughout the school year. 

A wealth of opportunities are available for our students through our extra curricular programmes. These include after school clubs and workshops in dance, PE, drama, music, art, creative writing, science and mathematics.

2019-2020

Monday

Before School

Name of Club Time Room Year Group
PE Multi-Activities 8 - 8.30 PE Department 7 to 13

Lunchtime 

Name of Club Time Room Year Group

Mindfulness colouring

13.45 M4  7 to 11
Step+ Club 13.35 - 14.20 M12 12
Origami 13.30 -14.15 Art Room 2 7 to 11
Netball 13.45 - 14.15 Sports Hall 7 to 11
Football 5-a-side 13.45 - 14.15 PE 7
Dance 13.45 - 14.15 Dance Studio 7 & 8 

After School

Name of Club Time Room Year Group
Cheerleading 15:30-16:30 Dance Studio 7 to 9
Prep Support Club (Homework Club) 15.30 - 16.25    
Study Support   By Departments 11
Post 16 Student Support 15.30 - 16.30 By Departments 12 & 13
Breaking Barriers (By invitation only) 15.30 - 16.30 PE Department 10
Year 11 GCSE PE Study 15.30 - 16.30 PE Department 11
Food and Nutrition After School Tec 1 7 to 9

Tuesday

Before School

Name of Club Time Room Year Group
PE Multi-Activities 8 - 8.30 PE Department 7 to 13
Geography Breakfast Club Before School Geography 13

Lunchtime 

Name of Club Time Room Year Group
Science Club 13.35 SC7 7&8
Year 11 Focus Group 13.45 - 14.15 CS2 11
Student Investor Challenge - Sixth Form 13.45 - 14.15 B10 12&13
Year 10 Drop in art skills and annotation support 13.30 - 14.15 Art Room 2 10
Volleyball 13.45 - 14.15 PE Department 7 to 11
Accelerated History Lunchtime History 9
GCSE Music Coursework Lunchtime Music Room 11

After School

Name of Club Time Room Year Group
Year 7 Drama Club 15.30 - 16.30 Drama Studio 7
Year 7 Friendship Club 15.30 - 16.30 Ursula Suite 7
Prep Support Club (Homework Club) 15.30 - 16.25 Ursula Suite 7 to 11
Study support 15.30 - 16.30 Departments 11
Post 16 student support 15.30 - 16.30 Departments 12 & 13
Netball 15.30 - 16.30 PE Department 7 to 11
OPA Netball  16.45 - 17.45 PE Department 7 to 11
Sixth Form SSLT After School   13
DofE Training 15.30 - 17.00 Sc8 10 & 12

Wednesday

Before School

Name of Club Time Room Year Group
PE Multi-Activities 8 - 8.30 PE Department 7 to 13
History Breakfast Club Before School History 11

Lunchtime 

Name of Club Time Room Year Group

Orchestra

13.45 Music Room 7-13
Creative Writing Club 13.45 B6 7 to 11
Tomorrow Engineers Robotics Competition Club 13.45 - 14.15 CS2 7 to 11
Yr 11s Careers + Post 16 Options Drop in Clinic 13.30 - 14.15 Careers Room 11
Yr 9s Careers + GCSE options Drop In Clinic 13.30 - 14.15 Careers Room 9
Yr 10s Careers Drop in Clinic 13.30 - 14.15 Careers Room 10
Indoor Athletics 13.45 - 14.15 PE Department 7-9
Panathlon (Invite Only) 13.45 - 14.15 PE Department 7 - 11
Sixth Form Choir Lunchtime   12-13
STEM Club  13:25 - 14:20 Tec 4 9
Literacy Club Week One, Lunchtime B5 7

After School

Name of Club Time Room Year Group
Prep Support Club (Homework Club) 15.30 - 16.30    
Stars Theatre Company 15.30 - 16.30 Drama Studio 8 to 9
Year 12 and 13 Touch Rugby 15.30 - 16.30 Brescia Roof 12 & 13
Football 16.00 - 17.00 Sports Field 12 to 13
Study support 15.30 - 16.30 Departments 11
Post 16 student support 15.30 - 16.30 Departments 12 & 13
Rowing 15.30 - 16.30 PE Departments 7 to 11
Sixth Form Debate Mate 15.30 - 16.25 D1 12 to 13
DofE Training 15.30 - 17.00 SC8 10 & 12

Thursday

Before School

Name of Club Time Room Year Group
PE Multi-Activities 8 - 8.30 PE Department 7 to 13

Lunchtime 

Name of Club Time Room Year Group

Gospel Choir

13.40-14.20 Music Room 9 to 13
Accelerated History 13.45 - 14.15 B8 9
Because I'm a girl-empowerment club 13.25 - 13.45 M6 7
Yr 12 & 13 Careers + Post 18 Progression drop in clinic 13.30 - 14.15 Careers Room 12 & 13
Girl Power film club 13.35 - 14.15 M4 7 to 11
Yr 12 Drop in art skills and annotation support 13.30 - 14.15 Art Room 2 Year 12
Badminton 13.45 - 14.15 PE Department 7 to 11
Dance 13.45 - 14.15 Dance Studio 8 to 10
Geography Book Club Lunchtime Geog 8 to 9
Literacy Club Week Two, Lunchtime B5 7

After School

Name of Club Time Room Year Group
Prep Support Club (Homework Club) 15.30 - 16.25 Ursula Suite 7 to 10
Reading Club 15.30 - 16.25 TLC 7 to 9
Music Theory (fees apply) 15.30 - 16.25 and 16.25 - 17.10 Music Tech All Years
Debate Club (Debate Mate) 15.30 - 16.25 B Corridor 7 to11
Year 9 Girls Group 15.30 - 16.25 Ursula Suite 9
Film Club 15.30 - 17.30 D1 12 & 13
Study support 15.30 - 16.30 Departments 11
Post 16 student support 15.30 - 16.30 Departments 12 & 13
Football 15.30 - 16.30 PE Departments 8 to 11

Friday

Before School

Name of Club Time Room Year Group
PE Multi-Activities 8 - 8.30 PE Department 7 to 13
Geography Breakfast Club Before School Geography 13

Lunchtime 

Name of Club Time Room Year Group

Film Club

13.35 Merici Drama 7 to 11
Year 7 Spanish Club 13.45- 14.15 M6 7
Cricket 13.45- 14.15 PE Department 7 to 11
International Film Club Lunchtime MFL  7 to 8
Chess & Board Games Club Lunchtime   7 to 9

After School

Name of Club Time Room Year Group
Main School Choir 15.30 - 16.30 Music Room All Years
Touch Rugby After School Brescia Roof 12 to 13
Step-Into-Dance (invite only) 15.45 - 16.45 PE Department 7 to 9